چامسکی: حرکت ایران به سمت استقلال دلیل نفرت آمریکا است/متحدان ما سرکوب‌گرترین‌ها هستند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «نوام چامسکی»، نظریه‌پرداز، استاد دانشگاه و یکی از اندیشمندان مطرح قرن حاضر در مصاحبه‌ای حرکت ایران به سمت استقلال بعد از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ را یکی از دلایل نفرت نخبگان سیاسی در آمریکا از تهران دانسته است. 

وی در این مصاحبه همچنین اتهامات کشورهای غربی علیه ایران را رد و تصریح کرده «سرکوب‌گرترین» کشورها در منطقه غرب آسیا کشورهای تحت حمایت آمریکا هستند. او از حکومت سعودی و امارات به عنوان دو مورد از این کشورها نام برده است. 

چامسکی ۹۰ ساله که استاد بازنشسته دانشگاه‌های ام‌‌آی‌تی و آریزونا است به «پدر زبان‌شناسی مدرن» شهرت دارد و به عنوان یکی از بنیان‌گذاران علوم شناختی، از بزرگترین دانشمندان در قید حیات در دوران معاصر به شمار می‌رود. 

او در مصاحبه‌ای که ۷ اوت در دفتر کارش در دانشگاه آریزونا انجام داده و امروز، جمعه متن آن منتشر شده درباره مسائل مختلف سیاست خارجی آمریکا اظهارنظر کرده است. 

چامسکی در این مصاحبه در پاسخ به این سوال که آیا سیاستمداران حزب دموکرات، در صورت به دست گرفتن سکان نهادهای سیاسی در آمریکا در سال ۲۰۲۰ مواضع ستیزه‌جویانه کمتری نسبت به ایران اتخاذ خواهند کرد، گفت: «پیش‌بینی کردن این موضواع واقعاً دشوار است.»

  • تنفر از ایران، 

این استاد دانشگاه در ادامه تأکید کرد: «منظورم این است که تنفر از ایران به بخشی ریشه‌دار از فرهنگ آمریکای مدرن تبدیل شده است. ریشه‌‌کن کردن آن، بسیار دشوار است.»

او در ادامه به یکی از مطالب منتشرشده در روزنامه نیویورک‌تایمز درباره تفکرات ترامپ در خصوص ایران اشاره کرده و بر اساس آن، توضیحاتی را درباره تفکر نهادینه‌شده در محافل سیاسی آمریکا در قبال تهران اشاره کرده است.

چامسکی گفت: «در این مطلب [نیویورک‌تایمز] آمده که ترامپ فکر می‌کند احیای تحریم‌ها باعث خواهد شد تولید سلاح در ایران متوقف شود و سرکوبگری‌ها در داخل ایران و مداخله‌های این کشور در خاورمیانه کاهش پیدا کند.»

او گفت: «اول از همه، آیا ترامپ واقعاً اینطور فکر می‌کند؟ احتمالاً نه. آیا این حرف حقیقت دارد؟ یک ذره هم واقعیتی در آن وجود ندارد. سرکوب‌گرترین کشورها در خاورمیانه آنهایی هستند که ما حمایتشان می‌کنیم.»

چامسکی در ادامه تصریح کرد: «ایران، در مقایسه با عربستان سعودی، نروژ حساب می‌شود. درباره خشونت در خاورمیانه هم، اقدامات عربستان سعودی و امارات متحده عربی در یمن که ما ازشان حمایت می‌کنیم، از هر چیزی بدتر است.»

این استاد دانشگاه در ادامه در جواب این سوال که ریشه نفرت نخبگان سیاسی در آمریکا از ایران چیست گفت: «بسیار ساده است: در سال ۱۹۷۹ [۱۳۵۷ شمسی] ایران به سمت استقلال حرکت کرد. بدتر از آن، آنها یک فرد مستبد روی کارآمده »

 

در حال تکمیل…

Let’s block ads! (Why?)

Source: برگزیده

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *