غرب با سیاسی کردن وظایف سازمان منع سلاحهای شیمیایی زمینه انحراف در آن را فراهم کرد

به گزارشگروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، کشورهای غربی در کنفرانس ویژه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح های شیمیایی در لاهه با تشویق و تهدید برخی کشورهای عضو تلاش نمودند، سازوکار انتساب کاربرد سلاح های شیمیایی را در چارچوب وظایف این سازمان قرار دهند. 

در کنفرانس ویژه ای  که در روزهای 5 و ٦ تیر ماه جاری  در لاهه برگزار شد، انگلیس و آمریکا با همراهی برخی کشورها از تشکیل سازوکار انتساب کاربرد سلاح های شیمیایی در چارچوب سازمان منع سلاح های شیمیایی حمایت کرده و پس از پشتیبانی مجموعه غرب از آن، کشورهای غربی در جهت جذب آراء سایر کشورها عمل کردند. 

در مقابل کشورهای روسیه، جمهوری اسلامی ایران، جمهوری عربی سوریه، چین، قزاقستان، هند، سودان و برخی  کشورهای مستقل با مخالفت با این طرح، تلاش کردند روشنگریهای لازم در مورد اهداف غرب از ارائه این طرح را انجام دهند.

در این چارچوب علیرضا جهانگیری سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان منع سلاحهای شیمیایی طی سخنانی در واکنش به طرح پیشنهادی انگلستان تصریح کرد: غرب با سیاسی کردن وظایف OPCW زمینه انحراف در این سازمان را فراهم می کند.

وی افزود:این سازوکار،سازمان منع سلاحهای شیمیایی را از وظایف محوله منحرف کرده و فضای همکاری بین کشورهای عضو را  سیاسی می کند.

سفیر و نماینده دائم کشورمان اضافه کرد: متاسفانه کشورهای بانی ایجاد سازو کار، موضوع انتساب کاربرد سلاحهای شیمیایی را در روند تهیه این پیشنهاد با اکثریت کشورهای عضو سازمان رایزنی نکرده و به پنج مورد درخواست اصلاحیه به طرح پیشنهادی شان پاسخ منفی دادند.

علیرضا جهانگیری تاکید کرد: تبعات اجرایی این سازو کار بنحوی است که مستلزم اصلاح کنوانسیون سلاح های شیمیایی است و متاسفانه این کنفرانس با تصویب این سازوکار سازمان منع سلاح های شیمیایی را در معرض خطر جدی قرار داد.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)

Source: برگزیده

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *