سامانه «فارس من» رونمایی شد/ توکلی: فارس من، رسانه مردم‌تمام است/ تیرانداز: مطالبات مردم را با کمک صاحب‌نظران پی‌گیری می‌کنیم

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از سامانه «فارس من» بعد از ظهر امروز -یکشنبه 20 آبان ماه- با حضور پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی اولین مدیرعامل خبرگزاری فارس، سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس، احمد توکلی،‌سیده فاطمه ذوالقدر نائب رئیس کمیسیون فرهنگی، احمدپورمختار  و جمعی از خبرنگاران در سالن همایش‌های خبرگزاری فارس برگزار شد.

**تیرانداز: مطالبات مردم را با کمک صاحب‌نظران پی‌گیری می‌کنیم

بنا بر این گزارش، در ابتدای این مراسم که اجرای آن را «محمد دلاوری» بر عهده داشت، پس از قرائت آیات ابتدایی سوره قصص و پخش سرود جمهوری اسلامی نماهنگی با حضور خبرنگاران خبرگزاری فارس پخش شد که در آن توضیحاتی درباره سامانه فارس من ارائه داده بودند.

به گزارش فارس، در بخش بعدی این برنامه «پیام تیرانداز» در سخنانی گفت: در توضیح مأموریت رسانه سازنده که در مقابل رسانه مخرب تعریف می شود، تشریح چندین نکته حائز اهمیت است که این ویژگی‌ها متمایزکننده یک رسانه اسلامی و انقلابی از رسانه‌هایی است که در خدمت تفکرات ماتریالیستی قرار دارند. نکته اول داشتن اهداف عالی است. هدف است که معین می‌کند رسانه‌ چطور و چگونه و در چه مسیری حرکت کند. اهداف سطحی و نازل جامعه را دچار ارتجاع و پسرفت خواهد کرد. زدوخوردهای باندی و جناحی، منافع پست صرفاً مادی و توأم با باج‌خواهی‌های حزبی و قبیله‌ای، تلاش برای اغفال انسان‌ها در جهت منافع مالکان رسانه، همه و همه حکایت از نداشتن هدف عالی دارند.

وی ادامه داد: برای ما مشخص کرده‌اند که هدف اصلی از خلقت انسان عبودیت است (و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون) اما این عبودیت در کار ما رسانه‌ای‌ها چگونه تقصیر می‌شود؟

تیرانداز با بیان اینکه خداوند انسان را با استعدادهایی متفاوت و بعضاً منحصر به فرد به وجود آورده است و تکلیف کرده است او باید این استعدادها را در زندگی اجتماعی و در مسیر حق به فعلیت برساند، اظهارداشت: واضح است که برای این شکوفایی تعلیم و تربیت مهمترین عنصر است و رب‌العالمین خود اولین معلم و مربی است. در قرآن کریم بیشترین صفت الهی که ذکر شده است ربانیت پروردگار است. بنابراین انسان‌ها دائم در حال تعلیم و تربیت هستند و ساحت‌های اجتماعی به مثابه مدرسه‌ای عمل می‌کنند که این فرآیند تعلیم و تعلم در آنها صورت می‌گیرد.

وی در ادامه عنوان داشت: بر پایه این نگاه معرفتی، جمهوری اسلامی شکل گرفت، حکومتی که نقش یک مدرسه را برای رشد و تعالی انسان‌ها مأموریت اصلی خود می‌داند. بدیهی است که تمام اجزاء و ساختارهای آن باید در کنار مأموریت ذاتی‌شان، نقش مدرسه را بر عهده دارند.

مدیرعامل خبرگزاری فارس تصریح کرد: رسانه‌های معتقد به انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از همین ساختارها، مهمترین مأموریت‌شان یادگیری و یادآموزی است. رسانه برای اینکه بتواند دانشگاهی برای مخاطبانش شود و تعلیم و تعلم در آن صورت بگیرد در درجه اول باید شنونده‌ خوبی باشد. موضوعات و مسائل مردم و مخاطبانش را خوب بفهمد و یاد بگیرد و آن گاه در جهت حل و تبیین مسائل و برداشتن موانع شکوفایی استعدادهای فردی و جمعی و رشد و پیشرفت جامعه قدم بردارد.

وی با تاکید بر اینکه سامانه فارس من می‌خواهد مسائل را از زبان مردم بشنود و با کمک خود آنها و نیز مشورت با خبرگان و متخصصان جامعه به رشد و پیشرفت ایران عزیز کمک کند، اظهارداشت: رسانه باید مطالبات بر حق را منعکس نماید و تا حصول نتیجه پیگیری کند. در یک جامعه ۸۰ میلیونی با تنوع‌های فرهنگی، اقلیمی و نژادی و مذهبی گوناگون، اختلاف سلیقه‌های بسیاری وجود دارد اما آنچه که مسلم است وحدت‌نظر حول پیشرفت ایران است.

در این مسیر باید با زبان استدلال به مواجهه با اختلاف سلیقه‌ها رفت، بیان استدلال هم برای استدلال‌کننده و هم برای شنونده مبارک است و جریان تعقل و تفکر را در جامعه، جاری و ساری می‌کند. تفکر و تعقل! مسأله‌ای که امروز بعضاً کمتر به آن توجه می‌شود. آموخته‌ایم که یک ساعت تفکر برتر از ۷۰ سال عبادت است. بیش از ۲۶۰ یا ۲۷۰ آیه در قرآن کریم در لزوم تعقل و تفکر بیان شده است.

مدیرعامل خبرگزاری فارس، با بیان اینکه انسان متفکر انسان رشد یافته است انسانی که می‌تواند با قدرت تعقل و تفکرش تصمیمات درستی را برای زندگی فردی و جمعی خود بگیرد، گفت: مسأله اصلی ما تصمیم‌گیری عقلانی است که ریشه در تفکر و تعقل همه ما دارد.

وی ادامه داد: پس تلاش می‌کنیم در فارس من با ادبیات استدلالی، اختلاف سلیقه‌ها را در مسیر پیشرفت ایران تبدیل به یک فرصت نماییم و با کمک هم بهترین تصمیمات را برای کشور عزیزمان رقم بزنیم.

تیرانداز با اشاره به اینکه امروز به برکت جمهوری اسلامی  به رغم تمام تحریم‌ها و دشمنی‌ها، ایران به جایگاهی رسیده است که حتی دشمنانش به پیشرفت‌های آن معتقدند، گفت: دم از براندازی و فروپاشی می‌زنند اما خودشان هم می‌دانند که برای کشور ضعیف هزینه‌های میلیارد دلاری برای براندازی لازم نیست و این تلاش‌ها خود گواهی بر قدرتمند شدن ایران است. آن مقام اروپایی چندی پیش بعد از بازگشت از ایران گفته بود، تهران را باید با پایتخت‌های مدرن کشورهای اروپایی مقایسه کرد و من نشانی از تحریم‌ها در آنجا ندیدم.

وی افزود: اینکه امروز مشاهده می‌شود جهان تک صدایی آمریکا با مخالفت‌‌ها و عدم همراهی‌های حتی دولت‌های هم‌پیمان آمریکا مواجه شده، زمانی غیر قابل تصور بود واین نقش مقاومت و پیشرفت ایران و البته نشانه‌های افول آمریکاست.

واضح است که هنوز نواقص و ایرادات زیادی وجود دارد و ما خبرنگاران خبرگزاری فارس، هم‌پیمان شدیم در این مسیر به کمک مردم موانع و نقایص را شناسایی و با کمک مسئولین و خود مردم آنها را برطرف نماییم.

مدیرعامل خبرگزاری فارس ادامه داد: پیروزی در این مسیر سرنوشت محتوم و وعده الهی است که «ان حزب‌الله هم الغالبون» . مهم است که ما از این مسیر جا نماییم لذا از همه رسانه‌های انقلابی با سلیقه‌های مختلف دعوت می‌کنیم با کمک هم این مسیر را مؤثرتر بپیماییم و مطمئن باشید افرادی که جا می‌مانند ضرر خواهند کرد. فارس من تلاش مشترکی است برای این تغییر پارادایم در فضای رسانه‌ای کشور طبیعی است که شروع این تلاش بدون نقص و خالی از اشکال نخواهد بود، اما با کمک مردم و مخاطبان حرکت رو به جلو پیموده خواهد شد ان‌شاءالله.

وی در پایان سخنان خود گفت: در پایان لازم است از تلاش‌ها و همراهی‌های همکاران عزیز چه همکارانی که سابقه خدمت‌شان بود و چه همکاران فعلی تشکر کنم همچنین از مدیران مدبر و عزیز سابق خبرگزاری جناب آقایان فضایلی مقدم‌فر و موسوی تشکر و قدردانی کنم که هم در حال دوره خدمتشان فارس را رسانه‌ای اثرگذار و پیشرو تبدیل کردند و هم پس از دوره خدمت ما را از رهنمودها و مشاوره‌های حکیمانه خویش بی‌بهره نگذاشتند.

**فضائلی: رسانه‌ها بیشتر بلندگوی جناح‌های سیاسی هستند تا صدای مردم

بنا بر این گزارش، در این مراسم «مهدی فضائلی» که نخستین مدیرعامل خبرگزاری فارس بوده است نیز در سخنانی ضمن تشکر از همکارانش در خبرگزاری فارس برای راه‌اندازی سامانه فارس من گفت: این حرکتی که دوستان آغاز کرده‌اند، از 2 منظر قابل بررسی است. منظر اول در حوزه کارویژه‌هایی است که رسانه ها باید داشته باشند و جزو رسالت‌های هر رسانه است و منظر دوم با کمی تسامح در حوزه اندیشه سیاسی اسلامی است. 

وی ادامه داد: از جهت نوآوری و ابتکار عملی که دوستان در این بخش به خرج دادند جا دارد هم تقدیر جداگانه داشته باشم و هم تاکیدی بر این نوآوری. کارهای جدید و نو شجاعت و ریسک‌پذیری می‌خواهد و یکی از الزامات آن به شمار می‌رود. خیلی‌ها هستند که شاید ایده‌های بسیاری در ذهن داشته باشند ولی جرأت عملی کردن آن را ندارند. همه رسانه‌ها هم این ادعا را دارند که می خواهند حرف مردم را بزنند اما این تابلو را بلند کردن و سازوکاری را به این موضوع اختصاص دادن بحث دیگری است که من در جریان آن بوده‌ام. از حیث خلاقیت و نوآوری هم خدمت دوستان تبریک می‌گویم و برای ادامه این خلاقیت‌ها باید دوستان یک سرمایه‌گذاری ویژه داشته باشند و بدون خلاقیت حیات رسانه جذاب نخواهد بود و دچار روزمرگی خواهد شد. 

فضائلی عنوان داشت: این را ما زیاد شنیده‌ایم که رسانه‌ها صدای مردم هستند و چنین تعابیری به کرات هم از سوی مسئولان و هم از سوی دوستان رسانه‌ای بیان شده است. این موضوع اقتضائاتی دارد و لوازمی می‌خواهد. ما در عمل کمتر سهم مردم را می‌بینیم و سهم مردم چه در صفحات رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب کمتر است. نمی‌گویم صفر است اما اولویت‌ها چیز دیگری است و رسانه‌ها بلندگوی باندهای سیاسی هستند بیشتر تا صدای مردم. اگر جایی این موضوعات با صدای مردم هم‌پوشانی کند که هیچ وگرنه صدای مردم شنیده نخواهد شد و این سهم ناچیز خواهد بود. سامانه فارس من تلاش می‌کند تا سهم مردم در این موضوع افزایش پیدا کند و اگر این کار با جدیت دنبال شده و استمرار پیدا کند، اما ادامه آن سخت‌تر خواهد بود. حتما دوستان خود را آماده کرده‌اند و موانع و مشکلات را پیش‌بینی کرده‌اند و ان‌شاءالله با جدیت و تلاش بر این موانع فائق خواهند آمد و رکورد جدیدی را در افزایش سهم مردم به جا خواهند گذاشت. لذا از جهت و منظر اول که رسالت و کار ویژه رسانه و این واسط هست، این کار، کار ارزشمندی است و کار نویی تلقی می‌شود که امیدوار هستیم دوستان در این راه موفق باشند و این اهداف تحقق پیدا کند و روز به روز هم ارتقاء پیدا کند. 

وی افزود: اما منظر دوم جایگاه مردم در نظام اسلامی و نقش مسئولان در مقابل مردم است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نظام اسلامی نقش و جایگاه مردم است که در قانون اساسی ما هم به شکلی نمود پیدا کرده است و در ساحت عمل هم در حدود چهار دهه پس از پیروزی انقلاب هم نقش و جایگاه مردم خود را نشان داده است.  حضور و تاثیرگذاری مردم، انتخابات‌های مختلف در این چهل سال و دوران دفاع مقدس و تحمل مردم در برابر فشارها و تهدیدات، حضور در راه پیمایی روز قدس و ۲۲ بهمن و… همه نمونه‌هایی از حضور مردم و همراهی با نظام خودشان و ارزش‌های حاکم بر این نظام است. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر مسئولان هم در برابر مردم در نظام اسلامی یک ویژگی مهم باید داشته باشند. این ویژگی در تعابیر امام خمینی(ره) نیز به صراحت آمده است و خطاب به مسئولان گفتند که شما نوکر مردم هستید حتی این تعبیر را درباره خودشان هم گفته‌اند و یک جایی خادم و یک جایی نوکر مردم خود را دانسته‌اند. مشابه این کلام را در صحبت‌های مقام معظم رهبری هم داریم. 

وی اظهارداشت: این مردم سالاری و نوکری یکی از جاهایی است که می‌تواند در صحنه عمل شکل گیرد، در یک فعالیت رسانه‌ای است. بیان خواسته‌ها و مطالبات از سوی مردم و از سوی دیگر پاسخگویی مسئولان هم مهم است. الان با این ویژگی پاسخگویی و نوکری حداقل از سوی بخشی مسئولان فاصله زیاد گرفته‌ایم ما الان مسئولانی داریم که نه تنها خود را نوکر مردم نمی‌دانند بلکه طلبکار هم می‌دانند یعنی منت سر مردم می‌گذارند و افتخار داده‌ایم که وزارت قبول کرده‌ایم و غیره.  

وی در پایان سخنانش گفت: در نهایت کاری که دوستان در فارس آغاز کردند، امیدوارم بتواند کمک به این پاسخگویی کند که در حقیقت یکی از ابعاد و نمودهای نوکری و پاسخگویی مسئولان در برابر مطالبات مردم است. در این رابطه بین مردم و مسئولان رسانه‌ها و به طور مشخص دوستان ما در خبرگزاری فارس این نقش را در انتقال مطالبات و گرفتن پاسخ‌ها به مردم بایستی خوب ایفا کنند یعنی وزن مطالبات را باید بتوانند بسنجند.

**احمد توکلی: فارس من، رسانه «مردم‌تمام» است

به گزارش فارس، در بخش دیگر این مراسم نیز احمد توکلی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در صحبت‌های خود با بیان اینکه فارس من، رسانه مردم‌تمام است، با ارائه مثالی از اهمیت احکام اسلام و اثبات آن توسط علم گفت: اسلام فقط احکام نیست، بلکه اخلاق و احکام و عقاید و مسائل دیگر هم هست و نمی‌شود یکی را توجه کرد و بقیه را بی‌توجه بود.

وی با طرح این پرسش که آیا وجود نهادهای خوب با سیاست‌های مناسب و حتی اجرای خوب برای استمرار یک حکومت کافی است، گفت: پاسخ اسلام به این سوال منفی است. علتش هم این است که اسلام حکمی به نام امر به معروف و نهی از منکر دارد که اگر این حکم باشد، همه چیز باشد و این حکم نباشد بقیه چیزها خراب است. امر به معروف و نهی از منکر یعنی دخالت دولت حتی در حکومت معصوم. پس وجد سازمان و سیاست خوب و اجرای خوب هم کفایت نمی‌کند که یک حکومت موفق باشد و موفق باقی بماند و باید  مردم هم در حکومت دخالت کنند. اولین مخاطب امر به معروف و نهی از منکر حکومت است. 

وی افزود: این دخالت چند وجه دارد؛ یکی از این وجوه نظارت است. من منکر و معروف را می‌شناسم و نسبت به آنچه در دولت و مجلسس و قوه قضاییه می‌گذرد شناخت دارم. اینکه اطلاع از آنچه در نهادها و سازمان‌های مختلف داشته باشیم وگرنه به فحش دادن و توهین میافتیم. وجه دیگر مشورت است اینکه با مشورت مردم در حکومت حضور داشته باشند مانند مشورت پیامبر با مردم در جنگ احد. وجه سوم نیز خیرخواهی است و حق حکومت بر مردم است. چرا اگر مردم نباشند، حکوت موفق دائم نخواهیم داشت؟ برای اینکه قدرت بدون نظارت درونی و بیرونی محکوم به فساد است. اگر این نظارت درونی و بیرونی نباشد، فساد حتما پیدا می‌شود و نه آزادی سیاسی باقی می‌ماندو  نه معیشت کریمانه. این دستور و نگاه اسلامی است که بشر به تدریج به آن رسیده است. 

انتهای پیام/ 

Let’s block ads! (Why?)

Source: برگزیده

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *