باید با اعتراض به حکم دادگاه نیویورک، روایت رسمی یازده سپتامبر را به چالش کشید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اردیبهشت ماه امسال دادگاهی در نیویورک در حکمی تعجب‌برانگیز ایران را به اتهام مشارکت در حملات 11 سپتامبر 2001 به مرکز تجارت جهانی نیویورک به پرداخت بیش از 6 میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرد. قاضی این دادگاه پارسال هم در حکمی مشابه ایران را به پرداخت 10 میلیارد دلار محکوم کرده بود.

هفته گذشته گروهی از فعالان سیاسی و علمی آمریکایی در واکنش به این حکم، نامه‌ای به وزارتخانه‌های خارجه و دادگستری ایران ارسال کرده و به جمهوری اسلامی توصیه کردند به این حکم اعتراض کند. این افراد برای شرکت در دادگاه و شهادت به نفع ایران، اعلام آمادگی کرده‌اند.

«نادر طالب‌زاده» کارشناس و فعال سیاسی با اشاره به این نامه، می‌گوید ایران باید به رسم عدم اعتراض به احکام دادگاه‌های آمریکایی پایان داده و با مشارکت فعالان سیاسی آمریکایی از این دادگاه برای به چالش کشیدن روایت رسانه‌های غالب از حادثه یازده سپتامبر استفاده کند.

وی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گفت: «گروه‌های حقیقت‌یاب یازده سپتامبر حاضرند در هر دادگاهی به نفع ایران صحبت کنند و شهادت دهند که ایران هیچ دخالتی در یازده سپتامبر نداشته است. آن‌ها حاضرند در یک دادگاه رسمی حضور یافته و حادثه یازده سپتامبر را تشریح کنند. منتهی لازمه این کار این است که ابتدا دولت ایران به این حکم اعتراض کند.»

 

به گفته طالب‌‌زاده رسم ایران همواره این بوده که به احکام دادگاه‌های آمریکا اعتراض نکند و در مورد اخیر هم همین رویکرد اتخاذ شده است. اکنون برای اعتراض به این حکم تنها تا روز سه‌شنبه فرصت وجود دارد.

او در پاسخ به این سوال که آیا اعتراض به حکم به دادگاه آمریکا رسمیت نمی‌دهد، گفت: «این دلیلی واهی است. اینکه آن‌ها ایران را به کاری متهم می‌کنند که انجام نداده و ایران هم پاسخی نمی‌دهد، به این معنی خواهد بود که گویا کاری کرده است. ضمن اینکه در دولت گذشته، دو بار به احکام دادگاه‌های آمریکا اعتراض شده است.»

طالب‌زاده با بیان اینکه «یازده سپتامبر پاشنه آشیل آمریکاست و اسرائیل در آن نقش داشته»، گفت مدارک این مسائل وجود دارد و باید «اجازه دهیم آمریکایی‌ها خودشان بیایند و در این مورد صحبت کنند. حتی در کمیسیون رسمی تحقیقات یازده سپتامبر رسما و به صراحت عنوان شده است که ایران هیچ نقشی در این حادثه نداشته است. چطور این قاضی در نیویورک، که مطمئنا از عربستان پول دریافت کرده که دو بار چنین احکامی صادر کرده، ایران را محکوم می‌کند و ایران هم پاسخی نمی‌دهد؟»

او با تأکید بر اینکه فهرست بلندی از کارشناسان آمریکایی از جمله اعضای گروه مهندسین جویای حقیقت یازده سپتامبر در حال آمده شدن است، که متعاقبا اعلام خواهد شد، گفت همه آن ها برای دفاع از ایران اعلام آمادگی کرده‌اند. وی افزود: «این یک فرصت برای ایران است. یازده سپتامبر پاشنه آشیل آمریکا است، چراکه بهانه‌ ورود آمریکا به منطقه و ایجاد پایگاه نظامی در عراق و افغانستان بوده است. اینکه افرادی در آمریکا برای شهادت به نفع ایران اعلام آمادگی کنند و ما در این مورد سکوت کنیم، مضحک است.»

طالب‌زاده با بیان اینکه تاکنون به این حکم اعتراضی نشده، گفت حتی این امکان وجود دارد که این رأی تا دیوان عالی آمریکا هم مورد پیگیری قرار گیرد. وی افزود: «عدم پیگیری با مشی انقلاب اسلامی در تناقض است، چراکه ما هرکجا کوتاه آمده‌ایم، آن‌ها پیش آمده‌اند. هرکجا ایستاده‌ایم، آن‌ها عقب می‌روند. مورد یازده سپتامبر نقطه ضعف آن‌هاست، چراکه هیچ ساختمانی با سوخت هواپیما ریزش نمی‌کند.»

 

وی با بیان اینکه تحقیقات نشان داده در حادثه یازده سپتامبر از مواد منفجره نانو C4 استفاده شده، موارد متعددی را که مایه تردید در روایت رسمی آمریکا از این حادثه است برشمرد و گفت: «ما چرا باید کوتاه بیائیم؟ باید در دو سه روز باقی‌مانده به این حکم اعتراض کرد… افرادی که اعتراض کرده‌اند، افراد مشهوری هستند و گفته‌اند آماده‌اند در هر دادگاهی به نفع ایران شهادت دهند. این یک ظرفیت و موقعیت برای ایران است.»

او در پاسخ به این سوال که کدام نهاد باید این اعتراض را پیگیری کند، گفت: «چون حکم علیه جمهوری اسلامی بوده، باید یکی از نهادهای جمهوری اسلامی اعتراض را مطرح کند. »

طالب‌زاده افزود: «آمریکایی‌ها از باز شدن این پرونده [حادثه یازده سپتامبر] هراس دارند، چراکه تمام جزئیات آن پنهان و مخفی است… این یک فرصت برای ایران است و یازده سپتامبر واقعا موضوعی است که می‌توان روی آن مانور داد. آمریکایی‌ها هیچ دوست ندارند که این ماجرا و این مسئله درز پیدا کند، اما ما باید این را ایجاد کنیم که این مسئله درز پیدا کند.»

 

بر اساس قوانین آمریکا، ایران تا روز 28 می (7 خرداد) برای اعتراض به حکم صادره فرصت دارد. هنوز مقام‌های رسمی به حکم دادگاه آمریکایی علیه ایران واکنشی نشان نداده‌اند.

در نامه فعالان آمریکایی، نام چند سازمان و نهاد حقوقی که ایران می‌تواند با کمک آنها پرونده اعتراضی خود را علیه حکم اخیر دادگاه آمریکایی پیش ببرد، هم آمده است.

از افراد و گروه‌هایی که که این نامه را نوشتند می‌توان به نام‌های زیر اشاره کرد:

– گروه معماران و مهندسین جویای حقیقت یازده سپتامبر

– گروه دانشمندان جویای حقیقت یازده سپتامبر

– اجماع یازده سپتامبر

– «ریچارد فالک» استاد بازنشسته حقوق بین‌الملل در  دانشگاه پرینستون

– «دیوید ری گریفین» استاد بازنشسته مدرسه کلرمونت و مولف 13 کتاب درباره 11 سپتامبر 2001

– «مارک کریسپین میلر» استاد فرهنگ و ارتباطات در دانشگاه نیویورک

– «مارک رابینسون» استاد سیاست، جامعه و خبرنگاری سیاسی 

– «ساندر هیکس» نامزد انتخابات کنگره آمریکا

انتهای پیام/ق

Let’s block ads! (Why?)

Source: برگزیده

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *