آمریکا نقش کلاهبردار در منطقه را بازی می‌کند/ مقابله با سرپوش گذاشتن بر مسئله فلسطین/کشورهای اسلامی باید در مقابل لفاظی‌های آمریکا مقاومت کنند

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه دوشنبه (27 آذرماه 96) پس از پایان نشست تروئیکای رؤسای مجالس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی در نشست خبری 3 جانبه رؤسای مجالس ایران، عراق و مالی اظهارداشت:  من فکر می‌کنم همه کشورهایی که امروز در این نشست حضور داشتند بر سر یک موضوع اتفاق نظر داشتند و آن هم مقابله با سرپوش گذاشتن بر سر مسئله فلسطین است.

وی افزود: همه ما مقابله با مسئله سرپوش گذاشتن بر سر مسئله فلسطین را از مواضع اصلی خود می‌دانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: امروز یک صراحتی درباره رفتار ایالت متحده از سوی کشورهای اسلامی را حس کردیم و احساس شرکت‌کنندگان در اتحادیه امروز این است که آمریکایی‌ها نقش کلاهبردار در منطقه را ایفا می‌کنند و جایگاه آنها به کلاهبردار تنزل پیدا کرده است. من فکر می‌کنم اعضای کشورهای اسلامی که در نشست امروز حضور داشتند از سهم بالایی برخوردار بودند.

وی در ادامه عنوان کرد که به تازگی جراحتی در کلام آمریکایی‌ها درخصوص قدس حس کردیم که به کلاهبرداری خود افتخار می‌کنند اما ایرادی ندارد چرا که اقدام آنها صرفا یک کلاهبرداری است که کشورهای اسلامی و ملت ها به خوبی این موضوع را می‌دانند.

«آمریکایی‌ها از آشفتگی سیاسی منطقه بسیار سوء استفاده کردند و با صراحت درباره انتقال پایتخت قدس حرف زدند و گفت‌وگو داشتند لذا نباید بگذاریم به راحتی این موضوع خاتمه پیدا کند تا مسئله فلسطین را یک گام به عقب ببرند.»

وی ادامه داد: درباره اثرگذاری تصمیم اخیر ترامپ و عملکرد کشورهای اسلامی، انتظارات بیشتری از کشورهای اسلامی وی‌رود چرا که دارای جمعیت ظرفیت و منابع بالا بوده و از انرژی غنی و قدرت و توانایی نظامی و امنیتی بسیار بالایی برخوردارند فلذا کشورهای اسلامی  باید در مقابل لفاظی‌های آمریکا مقاومت کنند.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد که موضع مخالف کشورهای اسلامی در برابر تصمیم ترامپ روشن بوده و این مسئله با ارزشی است اما کفایت نمی‌کند، لذا امیدواریم با ادامه اقدامات و تاثیرات رسانه‌ها، تصمیمات درستی اتخاذ شود و شرایط مناسب برای مردم فلسطین رقم بخورد چرا که رسانه‌ها به انتخاب و رفتاهای مختلف کمک می‌کند.

«با برخی طرح‌های سازش معجزه‌ای برای فلسطین صادر نمی شود لذا  باید در این زمینه مقاومت جدی داشت و از ظرفیت کشورهای اسلامی استفاده کنیم، آمریکایی‌ها پس از چپاول فکر می‌کردند حریفان ضعیفی در منطقه دارند و می‌توانند به آنها فشار بیاورند اما موضع ناشیانه گرفتند اما باید بدانند که لغزش یک کشور باعث می‌شود از چشم ملت‌ها بیفتد.»

وی در ادامه تصریح کرد: برخی کشورهای اسلامی با اسرائیل ارتباطاتی دارند که این قطعا این یک اشتباه استراتژیک است و هم برای خود این کشورها و هم جهان اسلام مضر خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: کشورهای اسلامی باید بدانند زمانی که با رژیم صهیونیستی دست دوستی می‌دهند پشت سر آنها چه مواردی گفته می‌شود.

* صادقانه از مردم فلسطین حمایت می‌کنیم و خواهان زندگی عدالت‌طلبانه برای آنها هستیم

در ادامه نشست، سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق، اظهار داشت: ما همواره به عنوان عضوی از پارلمان کشورهای عربی از فلسطین حمایت کرده‌ایم و تصمیمات این اجلاس هم نیازمند عملیاتی شدن است و نمی‌توان فقط با سخنرانی آنها را تمام کرد و تمام افرادی که تصمیم‌گیرنده هستند باید بدانند هر تصمیمی علیه حقوق مردم خلاف عدالت خواهد بود.

وی افزود: به طور صادقانه از مردم فلسطین حمایت می‌کنیم و خواهان زندگی عدالت‌طلبانه برای آنها هستیم لذا لازم است روابط خود را با یکدیگر تقویت کرده و علیه رژیم صهیونیستی اقدام کنیم.

رئیس مجلس ادامه داد: ما از تمام کشورهایی که روابط اقتصادی و سیاسی با رژیم صهیونیستی دارند می‌خواهیم که روابط خود را قطع کنند چرا ه در این میان دفاع از مردم فلسطین و افزایش فشار علیه آمریکا به ویژه با تصمیم اخیر ترامپ ضروری به نظر می‌رسد. در واقع ملت‌های اسلامی و عربی زنده اند و همواره دارای مواضع روشنی هستند تا به سمت افزایش فشار به ایالات متحده و رژیم صهیونیستی حرکت کنیم.

«در حال حاضر فرصتی برای مقابله با تروریست‌ها ایجاد شده است لذا عراق همراه با دیگر کشورهای اسلامی و در چارچوب سیاست‌های خارجی خود بر اساس منافع متقابل عمل خواهد کرد و به لایتغیرها احترام می‌گذارد».

الجبوری همچنین درباره انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس شریف عنوان کرد: رئیس جمهور آمریکا در چارچوب وعده‌های تبلیغات انتخاباتی خود تصمیم به انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس گرفت اما باید بداند این طرح‌ها با عکس العمل‌های جدی مواجه خواهد شد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: برخی مواضع تا پیش از اجرایی شدن آن تاثیری در منطقه ندارد و حتی قابل اجرا نیست لذا به رسمیت شناخته نمی‌شوند لذا ملت‌های عربی و اسلامی باید همواره در تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته باشند و توجهمان به سمت اولویت اصلی یعنی مسئله فلسطین باشد.

* ما هیچگاه موضوع توسعه روابط با رژیم صهیونیستی را مطرح نکرده‌ایم

در بخش دیگری از این نشست، ایساکا سیدیبه رئیس مجلس کشور مالی ، تصریح کرد: این جلسه بستری برای سیزدهمین کنفرانس فلسطین که قرار است در دی ماه در تهران برگزار شود،‌خواهد بود.

وی افزود: ما همواره به فکر صلح در منطقه هستیم و باید در این زمینه به جلو حرکت کنیم که متاسفانه در این مسیر برخی تصمیم‌ها برخلاف نظر ما است که البته باید با ما هم نظر شوند و ما را در هدف مشترک خود یعنی حفاظت از آرمان های فلسطین یاری کنند.  

سیدیبه در ادامه با تاکید بر اینکه ما هیچ گاه قدس را فراموش نکرده ایم، گفت: ما اصلا موضوع توسعه روابط با رژیم صهیونیستی را مطرح نکرده‌ایم چرا که کشور مالی با 90 درصد جمعیت مسلمان، تشکیل شده است و قطعا موضع ما حمایت از مردم فلسطین است.

رئیس مجلس مالی بر همین اساس اضافه کرد: ما به عنوان روسای این کشور هرگز به اسرائیل سفر نکرده و آنها نیز تاکنون در مالی حضور نیافته اند و ما اصلا از آنها برای حضور در کشورمان دعوت نکرده‌ایم و اعلام می‌کنیم کشور مالی از نظر اقتصادی و سیاسی هیچ ارتباطی با رژیم صهیونیستی ندارد.

انتهای پیام/

Let’s block ads! (Why?)

Source: برگزیده

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم تحصیل در کانادا و استرالیا شرایط بورسیه تحصیل در کانادا تحصیل کانادا تحصیل در کانادا رایگان
تحصیل در استرالیا هزینه تحصیل در استرالیا ملک پور تحصیل در استرالیا و کانادا تحصیل در استرالیا بدون ایلتس تحصیل استرالیا بورس تحصیلی در استرالیا